Prepadný záloh I. - pojem
- Maroš Uhaľ
- Oct 30, 2016
- 3 min read
Updated: Apr 21
Prepadným zálohom sa rozumie dojednanie zabezpečenia v prospech veriteľa tak, že ak dlžník nesplní svoj dlh (napr. zo zmluvy o pôžičke) včas a riadne, stáva sa veriteľ bez ďalšieho vlastníkom veci. Zabezpečovacia zmluva, ktorá obsahuje takéto dojednanie, je absolútne neplatná. Zákaz dojednania prepadného zálohu je upravený priamo v zákone pri ustanoveniach o záložnom práve a zabezpečovacom prevode práva.
Záložnou zmluvou dá záložca (záložcom môže byť dlžník, prípadne tretia osoba, ktorá voči veriteľovi nie je v postavení dlžníka) do zálohu veriteľovi vec (napr. nehnuteľnosť) za tým účelom, že ak dlžník nezaplatí svoj záväzok (napr. pôžičku), veriteľ sa môže domôcť úhrady svojej pohľadávky cestou predaja tejto veci.
Veriteľ je oprávnený domôcť sa úhrady svojej pohľadávky len zákonom dovoleným spôsobom, čo pri zriadenom záložnom práve na veci dlžníka znamená, že sa môže uspokojiť predajom takejto veci na dražbe podľa zákona č. 527/2002 Z.z. o dobrovoľných dražbách, prípadne podľa zák. č. 233/1995 o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (t.j. predajom veci na dražbe v rámci exekučného konania), prípadne iným v zmluve určeným spôsobom, ktorý zabezpečí konkurenciu záujemcov o nadobudnutie založenej veci, s čím je priamo spojený aj predpoklad získania čo najvyššieho výťažku z predaja veci (z kúpnej ceny za vec). V zmluve však nemôže byť dojednané, že na veriteľa pri nesplnení pohľadávky jednoducho prejde vlastníctvo k veci. Takýto postup je zakázaný ustanovením § 151j ods. 3 zák. č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník.
Podľa § 151j ods. 3 Občianskeho zákonníka, „Akákoľvek dohoda uzatvorená pred splatnosťou pohľadávky zabezpečenej záložným právom, na ktorej základe sa záložný veriteľ môže uspokojiť tým, že nadobudne vlastnícke právo k veci, bytu alebo nebytovému priestoru, alebo iné právo a inú majetkovú hodnotu, na ktoré je zriadené záložné právo, je neplatná, ak zákon neustanovuje inak.“
Oproti tomu pri zabezpečovacom prevode práva dlžník prevedie na veriteľa vlastnícke, či iné právo k veci už pri uzavretí zmluvy o zabezpečovacom prevode. Ak dôjde k prevodu vlastníctva, veriteľ je vlastníkom veci už od uzavretia takejto zmluvy, t.j. ak pôjde o nehnuteľnosť, tak bude ako vlastník zapísaný aj na liste vlastníctva v katastri nehnuteľností. Treba však povedať, že toto vlastníctvo bude len dočasné, nie trvalé. Aj v tomto prípade si veriteľ nemôže vlastníctvo veci v prípade nezaplatenia dlhu ponechať, ale v prípade, ak svoj záväzok dlžník nezaplatí včas a riadne, môže veriteľ vec speňažiť spôsobom uvedeným v zmluve, alebo dražbou ako pri záložnom práve. Toto speňaženie takisto musí prebiehať tak, aby bol dosiahnutý čo najvyšší výťažok z predaja veci.
Podľa § 553c ods. 2 Občianskeho zákonníka, „Dohody, ktorých obsahom alebo účelom je uspokojenie veriteľa tým, že si natrvalo ponechá prevedené právo uzavreté pred splatnosťou zabezpečenej pohľadávky, sú neplatné.“
Otázka prepadného záloha bola riešená vo viacerých rozhodnutiach Najvyššieho súdu Slovenskej republiky a k dnešnému dňu už existuje ustálená rozhodovacia prax najvyššieho súdu v otázke prepadného zálohu. Tej sa venuje v ďalších článkoch o prepadnom zálohu.
Ak dôjde k dojednaniu prepadného zálohu v zmluve o zriadení záložného práva, či v zmluve o zabezpečovacom prevode práva, pôjde o neplatné dojednanie a aj ak veriteľ takto formálne (zápisom v katastri nehnuteľností) získa vlastníctvo, nikdy ho v skutočnosti nenadobudne a to bez ohľadu nato, že bude ako vlastník veci zapísaný v príslušnom registri (napr. v katastri nehnuteľností). Záložca, či dlžník, ktorý takto „prišiel o vlastníctvo veci“ musí žalovať veriteľa na príslušnom súde, že je vlastníkom veci, keďže k platnému prevodu nedošlo, pretože išlo o prepadný záloh. Ak by medzitým došlo k ďalšiemu prevodu (prípadne viacnásobnému prevodu), je potrebné vždy žalovať vlastníka zapísaného v katastri o určenie vlastníctva, pretože od počiatku (od prepadnutia zálohu) sú všetky prevodné úkony absolútne neplatné a to bez ohľadu na ich počet, či typ.
Judikatúru, ktorá rieši prepadný záloh, uvádzam v ďalších článkoch.
Comments